loader image

مزایا و معایب پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

پمپ ‌سانتریفیوژ یکی از انواع بسیار پراستفاده پمپ آب درساختمان است. همان‌طور که می‌دانید پمپ‌ها از لحاظ موتور و سایر ویژگی‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. برای انتخاب تقویت کننده فشار مناسب برای خانه خود باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. عواملی همچون تعداد طبقات، دبی ساختمان، هد پمپ، تعداد شیر و… بررسی هر یک از این موارد ضروری است تا با مشکلات احتمالا روبه‌رو نشوید. در مقالات پیشین سایت هر یک از عوامل تعیین کننده در انتخاب پمپ مناسب را بررسی کردیم. با توجه به این که مکانیزم و سیستم موتور هر یک از انواع پمپ با یکدیگر متفاوت است باید عملکرد آن‌ها را بدانیم. آگاهی از انواع مختلف پمپ سبب می‌شود تا گزینه مناسب برای ساختمان خود را راحت تر تعیین کنید. در مطالب گذشته پمپ بشقابی و پمپ جتی را با هم بررسی کردیم. در این مقاله به معرفی سیستم پمپ آب سانتریفیوژ و کاربردهای آن در ساختمان می‌پردازیم. در ادامه با پمپ بیات همراه باشید.

پمپ آب سانتریفیوژ چیست؟

پمپ سانتریفیوژ سیستمی براساس پروانه دارد و سیستم جابه‌جایی در آن غیر مثبت است. عملکرد آن با چرخش پروانه شروع می‌شود و آب را به سمت خود می‌کشد و از سمتی دیگر به سمت لوله‌های خروجی انتقال می‌دهد. پروانه درون قسمت حلزونی داخل پمپ قرار دارد که روی شفت تعبیه شده است. همچنین موتور این نوع پمپ‌ها معمولا با الکتروموتور به کار می‌افتد. با شروع به کار الکتروموتور پروانه شروع به چرخیدن می‌کند به این صورت آب به داخل پمپ مکش می‌شود. بعد از برخورد آب با پروانه به دلیل سرعت بالا فشار آب افزایش می‌یاابد و از ثسمت خروج پمپ به لوله‌ها انتقال پیدا می‌کند. به این صورت در این نوع پمپ قدرت افزایش فشار مایعات بسیار زیاد است و به همین دلیل کاملا مناسب برای مکان هایی است که دچار افت فشار شده می‌باشد و می‌تواند به طور کامل مشکل افت فشار را رفع کند.

پمپ سانتریفیوژبه دلیل کارکرد و بازذهی بالا مورد توجه بسیاری در انواع پمپ شده است و می‌توان گفت از پر استفاده ترین پمپ‌های بازار است. این نوع پمپ‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از جمله بیشترین کاربردهای آن در ساخمان‌های مسکونی است و همچنین مصارف زیادی در پمپاژ نفت، سیالات شیمیایی و … دارند. سیستم این پمپ با تبدیل نیروی الکتریکی به مکانیکی، مایعات وارد شده را طی عملیاتی پرفشار و به فشار قابل تنظیم تبدیل می‌کند.

مزایا و معایب پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ نیز مانند سایر پمپ‌ها مزایا و معایب متعددی دارد. اولین مزیت آن نسبت به سایر پمپ‌های هم رده خود قیمت مقرون به صرفه و دسترس بودن قطعات آن است. این ویژگی سبب شده این پمپ مشتریان زیادی در بازار پیدا کند و فروش بسیار زیادی در بازار داشته باشد. مزیت دوم این نوع پمپ کم بودن صدای آن است که ویژگی قابل توجهی به حساب می‌آید. همچنین نصب و نگهداری آسان و کم خرج آن این پمپ را در رده پر استفاده ترین پمپ‌ها قرار داده است. فشار آب در این پمپ از بازه گسترده‌ای برخوردار است و آن را کاملا مناسب برای مناطق کم فشار قرار داده است. ابعاد کوچک پمپ سانتریفیوژ آن را برای نصب در هر مکانی امکان پذیر می‌کند حتی مکان های کوچک و محدود و تنها قسمت متحرک این نوع پمپ پروانه و شفت آن‌ است که باعث صدای بسیار کم آن می‌شود. یکی از دلایل استقبال از پمپ سانتریفیوژ را می‌توان کارکرد بسیار آسان و نصب ساده آن بیان کرد.

در ادامه به بررسی معایب این نوع پمپ نیز می‌پردازیم. از جمله معایب آن می‌توان به نداشتن توانایی جابه‌جایی مایعاتی که دارای چسبندگی بالایی هستند اشاره کرد که این مورد برای ساختمان‌های مسکونی تاثیری ندارد زیرا آب چسبندگی بالا ندارد. همچنین همانند سایر پمپ ‌ها نمی‌تواند در فشار آب بالا عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. یکی دیگر از معایب این پمپ نیاز به هواگیری آن است که درصورت هواگیری نامناسب پمپ از کار می‌افتد که نیاز به بررسی مداوم دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *